Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OA200EC-11-1WB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy OA200EC-11-1WB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
OA200EC-11-1WB
| Part No | OA200EC-11-1WB |
|---|---|
| Manufacturer | Orion Fans |
| Description | FAN 250X76MM 115VAC DUAL SPEED E |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Static Pressure: | 0.280/0.460 in H2O (69.7/114.6 Pa) |
|---|---|
| Material - Blade: | Metal |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage Range: | - |
| Lifetime @ Temp.: | 40000 Hrs @ 40°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Voltage - Rated: | 115VAC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Power (Watts): | 8/26W |
| Ingress Protection: | IP55 - Dust Protected, Water Resistant |
| Fan Type: | Tubeaxial |
| Features: | Dual Speed, Electronic Commutation (EC), Thermal Overload Protector (TOP) |
| Air Flow: | 290.0 ~ 460.0 CFM (8.12 ~ 12.88m³/min) |
| Operating Temperature: | -13 ~ 122°C (-25 ~ 50°C) |
| Current Rating: | 0.130/0.400A |
| Noise: | 44/55 dB |
| Termination: | 3 Wire Leads |
| Bearing Type: | Ball |
| Weight: | 2.2 lbs (997.9g) |
| RPM: | 1400/2200 RPM |
| Material - Frame: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension: | Round - 250mm Dia |
| Series: | OA200EC |
| Width: | 76.10mm |
| Other Names: | 1053-1634 OA200EC-11-1WBX |
| Approvals: | cURus, TUV |
Introduce
We can supply OA200EC-11-1WB , send us a request quote to request OA200EC-11-1WB pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number OA200EC-11-1WB.The price and lead time for OA200EC-11-1WB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part OA200EC-11-1WB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





