Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NRVHPRS1GFA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NRVHPRS1GFA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
NRVHPRS1GFA
| Part No | NRVHPRS1GFA |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | SR SOD123FA PN 0.8A 400V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SOD-123F |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Supplier Device Package: | SOD-123FL |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Detailed Description: | Diode Standard 400V 800mA Surface Mount SOD-123FL |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.3V @ 800mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 400V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 10pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Current - Average Rectified (Io): | 800mA |
| Reverse Recovery Time (trr): | 250ns |
Introduce
We can supply NRVHPRS1GFA , send us a request quote to request NRVHPRS1GFA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NRVHPRS1GFA.The price and lead time for NRVHPRS1GFA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part NRVHPRS1GFA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





