Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NR6028T101M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NR6028T101M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
NR6028T101M
| Part No | NR6028T101M |
|---|---|
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Description | FIXED IND 100UH 660MA 780 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 100µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.110" (2.80mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 3MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 780 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 120°C |
| Current Rating: | 660mA |
| Current - Saturation: | 620mA |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | 100µH Shielded Wirewound Inductor 660mA 780 mOhm Max Nonstandard |
| Inductance Frequency - Test: | 100kHz |
| Shielding: | Shielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) |
| Series: | NR |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | 587-2105-2 LM NR 6028T 101M |
Introduce
We can supply NR6028T101M , send us a request quote to request NR6028T101M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NR6028T101M.The price and lead time for NR6028T101M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part NR6028T101M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for NR6028T101M
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| NR6012T100M | Taiyo Yuden | FIXED IND 10UH 1A 235 MOHM SMD | RFQ >> | |
| NR6012T100ME | Taiyo Yuden | FIXED IND 10UH 1A 282 MOHM SMD | RFQ >> | |
| NR6012T101M | Taiyo Yuden | FIXED IND 100UH 320MA 2.18 OHM | RFQ >> | |
| NR6012T101ME | Taiyo Yuden | FIXED IND 100UH 320MA 2.616 OHM | RFQ >> | |
| NR6012T150ME | Taiyo Yuden | FIXED IND 15UH 790MA 396 MOHM | RFQ >> | |
| NR6012T220M | Taiyo Yuden | FIXED IND 22UH 630MA 530 MOHM | RFQ >> | |
| NR6012T220ME | Taiyo Yuden | FIXED IND 22UH 630MA 636 MOHM | RFQ >> | |
| NR6012T2R5NE | Taiyo Yuden | FIXED IND 2.5UH 1.73A 108 MOHM | RFQ >> | |
| NR6012T330ME | Taiyo Yuden | FIXED IND 33UH 530MA 840 MOHM | RFQ >> | |
| NR6012T3R0M | Taiyo Yuden | FIXED IND 3UH 1.73A SMD | RFQ >> | |
| NR6012T470M | Taiyo Yuden | FIXED IND 47UH 460MA 1.05 OHM | RFQ >> | |
| NR6012T470ME | Taiyo Yuden | FIXED IND 47UH 460MA 1.26 OHM | RFQ >> | |
| NR6012T4R0M | Taiyo Yuden | FIXED IND 4UH 1.57A 105 MOHM SMD | RFQ >> | |
| NR6012T4R0NE | Taiyo Yuden | FIXED IND 4UH 1.57A 126 MOHM SMD | RFQ >> | |
| NR6012T5R3M | Taiyo Yuden | FIXED IND 5.3UH 1.4A 150 MOHM | RFQ >> | |
| NR6012T5R3ME | Taiyo Yuden | FIXED IND 5.3UH 1.4A 150 MOHM | RFQ >> | |
| NR6012T680ME | Taiyo Yuden | FIXED IND 68UH 410MA 1.62 OHM | RFQ >> | |
| NR6012T6R8M | Taiyo Yuden | FIXED IND 6.8UH 1.35A 165 MOHM | RFQ >> | |
| NR6012T6R8ME | Taiyo Yuden | FIXED IND 6.8UH 1.18A 198 MOHM | RFQ >> | |
| NR6020T0R8N | Taiyo Yuden | FIXED IND 800NH 3.8A 24 MOHM SMD | RFQ >> | |
| NR6020T100M | Taiyo Yuden | FIXED IND 10UH 1.4A 150 MOHM SMD | RFQ >> | |
| NR6020T1R5N | Taiyo Yuden | FIXED IND 1.5UH 3.2A 31.2 MOHM | RFQ >> | |
| NR6020T220M | Taiyo Yuden | FIXED IND 22UH 950MA 348 MOHM | RFQ >> | |
| NR6020T2R2N | Taiyo Yuden | FIXED IND 2.2UH 2.7A 40.8 MOHM | RFQ >> | |
| NR6020T3R3N | Taiyo Yuden | FIXED IND 3.3UH 2.6A 48 MOHM SMD | RFQ >> | |
| NR6020T4R7N | Taiyo Yuden | FIXED IND 4.7UH 2A 69.6 MOHM SMD | RFQ >> | |
| NR6020T6R8N | Taiyo Yuden | FIXED IND 6.8UH 1.8A 102 MOHM | RFQ >> | |
| NR6028T0R9N | Taiyo Yuden | FIXED IND 900NH 4.6A 16.9 MOHM | RFQ >> | |
| NR6028T100M | Taiyo Yuden | FIXED IND 10UH 1.9A 84.5 MOHM | RFQ >> | |
| NR6028T101M | Taiyo Yuden | FIXED IND 100UH 660MA 780 MOHM | RFQ >> | |
| NR6028T150M | Taiyo Yuden | FIXED IND 15UH 1.8A 123.5 MOHM | RFQ >> | |
| NR6028T1R5N | Taiyo Yuden | FIXED IND 1.5UH 4.2A 20.8 MOHM | RFQ >> | |
| NR6028T220M | Taiyo Yuden | FIXED IND 22UH 1.4A 175.5 MOHM | RFQ >> | |
| NR6028T221M | Taiyo Yuden | FIXED IND 220UH SMD | RFQ >> | |
| NR6028T2R2N | Taiyo Yuden | FIXED IND 2.2UH 3.7A 26 MOHM SMD | RFQ >> | |
| NR6028T330M | Taiyo Yuden | FIXED IND 33UH 1.1A 286 MOHM SMD | RFQ >> | |
| NR6028T3R0N | Taiyo Yuden | FIXED IND 3UH 3.4A 29.9 MOHM SMD | RFQ >> | |
| NR6028T470M | Taiyo Yuden | FIXED IND 47UH 920MA 390 MOHM | RFQ >> | |
| NR6028T4R7M | Taiyo Yuden | FIXED IND 4.7UH 3A 40.3 MOHM SMD | RFQ >> | |
| NR6028T680M | Taiyo Yuden | FIXED IND 68UH 770MA 546 MOHM | RFQ >> | |
| NR6028T6R0M | Taiyo Yuden | FIXED IND 6UH 2.5A 52 MOHM SMD | RFQ >> | |
| NR6045T100M | Taiyo Yuden | FIXED IND 10UH 2.5A 61.1 MOHM | RFQ >> | |
| NR6045T101M | Taiyo Yuden | FIXED IND 100UH 700MA 650 MOHM | RFQ >> | |
| NR6045T150M | Taiyo Yuden | FIXED IND 15UH 1.9A 100.1 MOHM | RFQ >> | |
| NR6045T1R0N | Taiyo Yuden | FIXED IND 1UH 4.2A 18.2 MOHM SMD | RFQ >> | |
| NR6045T1R3N | Taiyo Yuden | FIXED IND 1.3UH 4A 20.8 MOHM SMD | RFQ >> | |
| NR6045T1R8N | Taiyo Yuden | FIXED IND 1.8UH 3.7A 23.4 MOHM | RFQ >> | |
| NR6045T220M | Taiyo Yuden | FIXED IND 22UH 1.5A 149.5 MOHM | RFQ >> | |
| NR6045T2R3N | Taiyo Yuden | FIXED IND 2.3UH 3.5A 27.3 MOHM | RFQ >> | |
| NR6045T330M | Taiyo Yuden | FIXED IND 33UH 1.4A 188.5 MOHM | RFQ >> |





