Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NE521N with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NE521N with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
NE521N
| Part No | NE521N |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC COMP DUAL DIFF 14DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
|---|---|
| Number of Elements: | 2 |
| Current - Quiescent (Max): | 35mA |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 14-PDIP |
| CMRR, PSRR (Typ): | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Comparator Differential TTL 14-PDIP |
| Propagation Delay (Max): | 12ns |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Current - Input Bias (Max): | 20µA @ ±5.25V |
| Hysteresis: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | NE521 |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | ±4.75 V ~ 5.25 V |
| Type: | Differential |
| Current - Output (Typ): | - |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Output Type: | TTL |
| Voltage - Input Offset (Max): | 7.5mV @ ±4.75V |
Introduce
We can supply NE521N , send us a request quote to request NE521N pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NE521N.The price and lead time for NE521N depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part NE521N.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







