Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers > NCV1034DR2G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCV1034DR2G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCV1034DR2G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
NCV1034DR2G
| Part No | NCV1034DR2G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | HV PWM BUCK CONTROLLER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Frequency - Switching: | 25kHz ~ 500kHz |
|---|---|
| Duty Cycle (Max): | 80% |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Detailed Description: | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC |
| Topology: | Buck |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 10 V ~ 18 V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Output Phases: | 1 |
| Function: | Step-Down |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Serial Interfaces: | - |
| Lead Free Status: | Lead free |
| Clock Sync: | Yes |
| Number of Outputs: | 1 |
| Control Features: | Soft Start |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Output Type: | PWM |
| Output Configuration: | Positive |
Introduce
We can supply NCV1034DR2G , send us a request quote to request NCV1034DR2G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCV1034DR2G.The price and lead time for NCV1034DR2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part NCV1034DR2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





