Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy N3R-5804 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy N3R-5804 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
N3R-5804
| Part No | N3R-5804 |
|---|---|
| Manufacturer | Bud Industries, Inc. |
| Description | BOX STEEL GRAY 8"L X 6"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Height: | 8.000" (203.20mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box Metal, Steel Gray Hinged Door, Lid 8.000" L x 6.000" W (203.20mm x 152.40mm) X 8.000" (203.20mm) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Weight: | 8 lbs (3.6kg) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | NEMA 3R, UL50, UL50E |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 8.000" L x 6.000" W (203.20mm x 152.40mm) |
| Color: | Gray |
| Series: | N3R |
| Thickness: | 16 Gauge |
| Other Names: | 377-1946 N3R5804 |
| Material: | Metal, Steel |
| Design: | Hinged Door, Lid |
| Features: | Knockouts, Wall Mount |
| Area (L x W): | 48.0 in² (310 cm²) |
Introduce
We can supply N3R-5804 , send us a request quote to request N3R-5804 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number N3R-5804.The price and lead time for N3R-5804 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part N3R-5804.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





