Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy N-500A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy N-500A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
N-500A
| Part No | N-500A |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | BATTERY NICAD 1.2V 500MAH 2/3 A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Discharge Rate: | 100mA |
|---|---|
| Standard Charge Current: | 50mA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free by exemption / RoHS compliant by exemption |
| Detailed Description: | 2/3 A 1.2V Nickel Cadmium Battery Rechargeable (Secondary) 500mAh |
| Battery Chemistry: | Nickel Cadmium |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Weight: | 19.05g |
| Shipping Info: | - |
| Voltage - Rated: | 1.2V |
| Termination Style: | Button Top (Extending) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.66" Dia x 1.11" H (16.7mm x 28.1mm) |
| Series: | Cadnica |
| Battery Cell Size: | 2/3 A |
| Standard Charge Time: | 16Hrs |
| Other Names: | 166223294 F12410267 SY117 |
| Capacity: | 500mAh |
Introduce
We can supply N-500A , send us a request quote to request N-500A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number N-500A.The price and lead time for N-500A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part N-500A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






