Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MWS2 S95 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MWS2 S95 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MWS2 S95
| Part No | MWS2 S95 |
|---|---|
| Manufacturer | Cantherm |
| Description | TCO 250VAC 20A 100C(212F) RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Radial |
|---|---|
| Voltage - Rated AC: | 250V |
| Rated Functioning Temperature: | 100°C (212°F) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Thermal Cutoff (TCO) 250V AC 20A 100°C (212°F) Radial |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Maximum Temperature Limit: | 180°C (356°F) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | MWS2 |
| Other Names: | MWS2S95 |
| Holding Temperature: | 70°C (158°F) |
| Approvals: | - |
| Current Rating: | 20A |
Introduce
We can supply MWS2 S95 , send us a request quote to request MWS2 S95 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MWS2 S95.The price and lead time for MWS2 S95 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MWS2 S95.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





