Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MV50640 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MV50640 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MV50640
| Part No | MV50640 |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight Electronics |
| Description | LED RED DIFFUSED T-1 T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Red |
|---|---|
| Supplier Device Package: | T-1 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 6.30mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.6V |
| Viewing Angle: | 90° |
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 1.5mcd |
| Wavelength - Dominant: | - |
| Detailed Description: | Red LED Indication - Discrete 1.6V Radial |
| Size / Dimension: | - |
| Color: | Red |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3mm (T-1), 3.00mm |
| Other Names: | 1026415593 1080-1100 |
| Wavelength - Peak: | 660nm |
Introduce
We can supply MV50640 , send us a request quote to request MV50640 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MV50640.The price and lead time for MV50640 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MV50640.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






