Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MTD6N15T4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MTD6N15T4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MTD6N15T4
| Part No | MTD6N15T4 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | MOSFET N-CH 150V 6A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 150V |
|---|---|
| Power Dissipation (Max): | 1.25W (Ta), 20W (Tc) |
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | DPAK |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4.5V @ 1mA |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | N-Channel 150V 6A (Tc) 1.25W (Ta), 20W (Tc) Surface Mount DPAK |
| FET Feature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| FET Type: | N-Channel |
| Series: | - |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 6A (Tc) |
| Other Names: | MTD6N15T4OSCT |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1200pF @ 25V |
| Vgs (Max): | ±20V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 300 mOhm @ 3A, 10V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 30nC @ 10V |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply MTD6N15T4 , send us a request quote to request MTD6N15T4 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MTD6N15T4.The price and lead time for MTD6N15T4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MTD6N15T4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






