Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MSS6250 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MSS6250 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MSS6250
| Part No | MSS6250 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | SWITCH SLIDE 6PDT 300MA 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Through Hole |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 15,000 Cycles |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Slide Switch 6PDT Through Hole |
| Actuator Type: | Standard |
| Switch Function: | On-On |
| Electrical Life: | 15,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Timing: | Shorting (MBB) |
| Actuator Length: | 12.20mm |
| Series: | MSS |
| Operating Force: | 600gf |
| Actuator Material: | Polyoxymethylene (Acetal) (POM) |
| Other Names: | 9-1437576-0 |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Switch Travel: | 2.00mm |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 300mA (AC) |
| Contact Finish: | Silver |
| Circuit: | 6PDT |
Introduce
We can supply MSS6250 , send us a request quote to request MSS6250 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MSS6250.The price and lead time for MSS6250 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MSS6250.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





