Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MSC2X625-LS1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MSC2X625-LS1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MSC2X625-LS1
| Part No | MSC2X625-LS1 |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit |
| Description | STRAP STEEL COATED .63"X 10.5" |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
|---|---|
| Tensile Strength: | 600 lbs (272.16 kg) |
| Packaging: | 50 per Pkg |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Detailed Description: | Strapping Black 2.00" (50.80mm) 0.625" (15.88mm) 600 lbs (272.16 kg) 0.875' (266.70mm, 10.50") |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Bundle Diameter: | 2.00" (50.80mm) |
| Length - Approximate: | 10.50" |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Black |
| Wire/Cable Tie Type: | Strapping |
| Series: | Pan-Steel® MS |
| Width: | 0.625" (15.88mm) |
| Material: | Stainless Steel 316 |
| Length - Actual: | 0.875' (266.70mm, 10.50") |
| Features: | Nylon Coated |
Introduce
We can supply MSC2X625-LS1 , send us a request quote to request MSC2X625-LS1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MSC2X625-LS1.The price and lead time for MSC2X625-LS1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MSC2X625-LS1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





