Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MR3FTR100 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MR3FTR100 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MR3FTR100
| Part No | MR3FTR100 |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Description | RES 0.1 OHM 3W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 100 mOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic Metal Foil |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Temperature Coefficient: | - |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.205" Dia x 0.560" L (5.21mm x 14.22mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | MR |
| Power (Watts): | 3W |
| Other Names: | MR 3 0.1 1% R MR3-0.1FTR MR3-0.1FTR-ND MR30.1FTR MR30.1FTR-ND MR3FTR100TR |
| Resistance: | 100 mOhms |
| Features: | Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 275°C |
| Composition: | Metal Foil |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply MR3FTR100 , send us a request quote to request MR3FTR100 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MR3FTR100.The price and lead time for MR3FTR100 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MR3FTR100.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





