Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MQ 500 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MQ 500 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MQ 500
| Part No | MQ 500 |
|---|---|
| Manufacturer | Bel |
| Description | FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Axial |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| DC Cold Resistance: | 0.25 Ohms |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 50A AC, 300A DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.125" Dia x 0.280" L (3.18mm x 7.10mm) |
| Color: | - |
| Series: | MQ |
| Melting I²t: | 0.025 |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | 0674-0500-01 0674050001 507-1011 MQ 500BULK MQ500 MQ500BULK |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Approvals: | CE, CSA, cURus |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 500mA |
Introduce
We can supply MQ 500 , send us a request quote to request MQ 500 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MQ 500.The price and lead time for MQ 500 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MQ 500.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





