Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MQ 1TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MQ 1TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MQ 1TR
| Part No | MQ 1TR |
|---|---|
| Manufacturer | Bel |
| Description | FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Axial |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| DC Cold Resistance: | 0.11 Ohms |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 50A AC, 300A DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.125" Dia x 0.280" L (3.18mm x 7.10mm) |
| Color: | - |
| Series: | MQ |
| Melting I²t: | 0.11 |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | 0674-1000-08 0674100008 507-1013-2 MQ 1REEL MQ1REEL MQ1TR |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Approvals: | CE, CSA, cURus |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 1A |
Introduce
We can supply MQ 1TR , send us a request quote to request MQ 1TR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MQ 1TR.The price and lead time for MQ 1TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MQ 1TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





