Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPI001/TERM/AM with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPI001/TERM/AM with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MPI001/TERM/AM
| Part No | MPI001/TERM/AM |
|---|---|
| Manufacturer | Arcolectric (Bulgin) |
| Description | SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | LED, Amber |
|---|---|
| Mechanical Life: | 750,000 Cycles |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Electrical Life: | 35,000 Cycles |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 19.20mm Dia |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Ingress Protection: | IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
| Color - Actuator/Cap: | Silver |
| Illumination Voltage (Nominal): | 2.3 VDC |
| Features: | Stainless Steel |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 70°C |
| Current Rating: | 50mA (DC) |
| Circuit: | SPST-NO |
| Mounting Type: | Panel Mount, Front |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch SPST-NO Vandal Resistant, Illuminated Panel Mount, Front |
| Actuator Type: | Round, Button, Flush |
| Series: | - |
| Voltage Rating - DC: | 24V |
| Type: | Vandal Resistant, Illuminated |
| Other Names: | 708-1443 MPI001TERMAM |
Introduce
We can supply MPI001/TERM/AM , send us a request quote to request MPI001/TERM/AM pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPI001/TERM/AM.The price and lead time for MPI001/TERM/AM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MPI001/TERM/AM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






