Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MP0045/1E2AM220 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MP0045/1E2AM220 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MP0045/1E2AM220
| Part No | MP0045/1E2AM220 |
|---|---|
| Manufacturer | Arcolectric (Bulgin) |
| Description | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | LED, Amber |
|---|---|
| Mounting Type: | Panel Mount, Front |
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 200,000 Cycles |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch DPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front |
| Actuator Type: | Round, Button, Flush |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Electrical Life: | 30,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 16.20mm Dia |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Type: | Standard, Illuminated |
| Ingress Protection: | - |
| Color - Actuator/Cap: | Silver |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Illumination Voltage (Nominal): | 220 VDC |
| Features: | Stainless Steel |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 55°C |
| Current Rating: | 3A (AC) |
| Circuit: | DPDT |
Introduce
We can supply MP0045/1E2AM220 , send us a request quote to request MP0045/1E2AM220 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MP0045/1E2AM220.The price and lead time for MP0045/1E2AM220 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MP0045/1E2AM220.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





