Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MNRS15750R003F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MNRS15750R003F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MNRS15750R003F
| Part No | MNRS15750R003F |
|---|---|
| Manufacturer | Riedon |
| Description | RES 0.003 OHM 1% 3.5W 6030 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | 6030 (15075 Metric) |
| Packaging: | Strip |
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 3 mOhms ±1% 3.5W Chip Resistor 6030 (15075 Metric) Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±120ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.014" (0.35mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.598" L x 0.295" W (15.20mm x 7.50mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | MNRS |
| Power (Watts): | 3.5W |
| Resistance: | 3 mOhms |
| Features: | Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 170°C |
| Composition: | Metal Element |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply MNRS15750R003F , send us a request quote to request MNRS15750R003F pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MNRS15750R003F.The price and lead time for MNRS15750R003F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MNRS15750R003F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





