Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MNIM3-1.0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MNIM3-1.0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MNIM3-1.0
| Part No | MNIM3-1.0 |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Description | WASHER SHOULDER M3 NYLON |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Thread/Screw/Hole Size: | M3 |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | M3 Shoulder Washer 0.078" (1.98mm) Thick Nylon |
| Length - Below Head: | 0.039" (0.99mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Diameter - Shoulder: | 0.145" (3.68mm) |
| Diameter - Outside: | 0.280" (7.11mm) |
| Thickness - Overall: | 0.078" (1.98mm) |
| Series: | MNI |
| Other Names: | MNI M3-1.0 MNI-M3-1.0 MNIM3-1.0-ND RP372 RP372-ND RP934 |
| Material: | Nylon |
| Diameter - Inside: | 0.122" (3.10mm) |
Introduce
We can supply MNIM3-1.0 , send us a request quote to request MNIM3-1.0 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MNIM3-1.0.The price and lead time for MNIM3-1.0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MNIM3-1.0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






