Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MK51DX256ZCMB10 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MK51DX256ZCMB10 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MK51DX256ZCMB10
| Part No | MK51DX256ZCMB10 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MCU 32BIT 256KB FLASH 81BGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 18x16b, D/A 2x12b |
|---|---|
| RAM Size: | 64K x 8 |
| Package / Case: | 81-LBGA |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Packaging: | Tray |
| Supplier Device Package: | 81-MAPBGA (10x10) |
| EEPROM Size: | 4K x 8 |
| Core Size: | 32-Bit |
| Number of I/O: | 39 |
| Speed: | 100MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K50 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 256KB (256K x 8) FLASH 81-MAPBGA (10x10) |
| Connectivity: | I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB, USB OTG |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.71 V ~ 3.6 V |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4 |
| Program Memory Size: | 256KB (256K x 8) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | Kinetis K50 |
| Oscillator Type: | Internal |
| Base Part Number: | MK51DX256 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Peripherals: | DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
Introduce
We can supply MK51DX256ZCMB10 , send us a request quote to request MK51DX256ZCMB10 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MK51DX256ZCMB10.The price and lead time for MK51DX256ZCMB10 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MK51DX256ZCMB10.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






