Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MJS13R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MJS13R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MJS13R
| Part No | MJS13R |
|---|---|
| Manufacturer | APEM Inc. |
| Description | SWITCH SLIDE SP3T 100MA 12V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Slide Switch SP3T Through Hole, Right Angle |
| Actuator Type: | Standard |
| Switch Function: | On-On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | 2.50mm |
| Series: | MJS |
| Operating Force: | 225gf |
| Actuator Material: | Thermoplastic |
| Voltage Rating - DC: | 12V |
| Features: | - |
| Switch Travel: | 2.00mm |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 60°C |
| Contact Material: | - |
| Current Rating: | 100mA (DC) |
| Contact Finish: | Silver |
| Circuit: | SP3T |
Introduce
We can supply MJS13R , send us a request quote to request MJS13R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MJS13R.The price and lead time for MJS13R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MJS13R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





