Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MJ11030 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MJ11030 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MJ11030
| Part No | MJ11030 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | TRANS NPN DARL 90V 50A TO-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 1000 @ 25A, 5V |
|---|---|
| Package / Case: | TO-204AE |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tray |
| Supplier Device Package: | TO-3 |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 50A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN - Darlington 90V 50A 300W Through Hole TO-3 |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 90V |
| Power - Max: | 300W |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Frequency - Transition: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 3.5V @ 500mA, 50A |
| Series: | - |
| Transistor Type: | NPN - Darlington |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 2mA |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C (TJ) |
Introduce
We can supply MJ11030 , send us a request quote to request MJ11030 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MJ11030.The price and lead time for MJ11030 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MJ11030.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






