Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MF-VS210L-0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MF-VS210L-0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MF-VS210L-0
| Part No | MF-VS210L-0 |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | PTC RESET FUSE 12V 2.1A STRAP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Strap |
|---|---|
| Thickness (Max): | 0.035" (0.90mm) |
| Mounting Type: | User Defined |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 2.1A Ih User Defined Strap |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Time to Trip: | 5s |
| Height - Seated (Max): | - |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 4.7A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 2.1A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Current - Max: | 100A |
| Size / Dimension: | 0.984" L x 0.205" W (25.00mm x 5.20mm) |
| Series: | Multifuse®, MF-VS |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 60 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Voltage - Max: | 12V |
| Approvals: | cURus, TUV |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 18 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply MF-VS210L-0 , send us a request quote to request MF-VS210L-0 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MF-VS210L-0.The price and lead time for MF-VS210L-0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MF-VS210L-0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






