Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MEK600-04DA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MEK600-04DA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MEK600-04DA
| Part No | MEK600-04DA |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | DIODE MODULE 400V 880A Y4-M6 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Y4-M6 |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Y4-M6 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 400V 880A Chassis Mount Y4-M6 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.4V @ 400A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 6mA @ 400V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 32 Weeks |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 880A |
| Series: | HiPerFRED™ |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Base Part Number: | MEK |
| Reverse Recovery Time (trr): | 220ns |
Introduce
We can supply MEK600-04DA , send us a request quote to request MEK600-04DA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MEK600-04DA.The price and lead time for MEK600-04DA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MEK600-04DA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





