Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MED5000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MED5000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MED5000
| Part No | MED5000 |
|---|---|
| Manufacturer | AlfaMag Electronics (AMGIS) |
| Description | XFRMR TOROIDAL 5000VA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Secondary (Full Load): | Parallel 120V, Series 240V |
|---|---|
| Mounting Type: | - |
| Secondary Winding(s): | Dual |
| Primary Winding(s): | Dual, Multiple Taps |
| Current - Output (Max): | Parallel 41.67A, Series 20.83A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Power - Max: | 5000 VA |
| Voltage - Isolation: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Weight: | 74 lbs (33.6kg) |
| Height - Seated (Max): | 114.30mm |
| Center Tap: | No |
| Voltage - Primary: | 100V, 120V |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | - |
| Type: | Toroidal |
Introduce
We can supply MED5000 , send us a request quote to request MED5000 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MED5000.The price and lead time for MED5000 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MED5000.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





