Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MED0200 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MED0200 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MED0200
| Part No | MED0200 |
|---|---|
| Manufacturer | AlfaMag Electronics (AMGIS) |
| Description | XFRMR TOROIDAL 200VA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Secondary (Full Load): | Parallel 120V, Series 240V |
|---|---|
| Mounting Type: | - |
| Secondary Winding(s): | Dual |
| Primary Winding(s): | Dual, Multiple Taps |
| Current - Output (Max): | Parallel 1.67A, Series 830mA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Power - Max: | 200 VA |
| Voltage - Isolation: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Weight: | 4.8 lbs (2.2kg) |
| Height - Seated (Max): | 63.50mm |
| Center Tap: | No |
| Voltage - Primary: | 100V, 120V |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | - |
| Type: | Toroidal |
| Other Names: | TE2287 |
Introduce
We can supply MED0200 , send us a request quote to request MED0200 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MED0200.The price and lead time for MED0200 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MED0200.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





