Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MDS-060AAS12 BA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MDS-060AAS12 BA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MDS-060AAS12 BA
| Part No | MDS-060AAS12 BA |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Description | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Line Regulation: | Level V |
|---|---|
| Voltage - Working: | 60W |
| Ripple Current: | - |
| Weight: | 0.553 lb (250.84g) |
| Manufacturer Part Number: | MDS-060AAS12 BA |
| Ripple Current - Low Frequency: | ITE (Commercial), Medical |
| Input Type: | Cord (Sold Separately) |
| Slotted/Unslotted: | Desktop (Class I) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| AC Outlets: | 47.2" (1.20m) |
| Size / Dimension: | 5.31" L x 2.44" W x 1.34" H (135.0mm x 62.0mm x 34.1mm) |
| Series: | MDS |
| Input Connector: | Power DIN, 4 Pin |
| Other Names: | 1145-1007 MDS060AAS12BA |
| Description: | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W |
| Current - Output: | 12V |
| Voltage - Input: | 90 ~ 275 VAC |
| Overload Protection: | International |
| Output Connector: | 500mW (Max) |
| Feature Pins: | 5A |
| Approvals: | - |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 40°C |
| Minimum Load Required: | IEC 320-C14 |
| Expanded Description: | 12V 60W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input |
Introduce
We can supply MDS-060AAS12 BA , send us a request quote to request MDS-060AAS12 BA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MDS-060AAS12 BA.The price and lead time for MDS-060AAS12 BA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MDS-060AAS12 BA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






