Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MCT4R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MCT4R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MCT4R
| Part No | MCT4R |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | OPTOISO 1KV TRANSISTOR TO206AA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-206AA, TO-18-3 Metal Can |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Voltage - Output (Max): | 30V |
| Packaging: | - |
| Number of Channels: | 1 |
| Current - Output / Channel: | - |
| Supplier Device Package: | TO-18 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Optoisolator Transistor Output 1000VDC 1 Channel TO-18 |
| Vce Saturation (Max): | 500mV |
| Voltage - Isolation: | 1000VDC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Current Transfer Ratio (Max): | - |
| Input Type: | DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Other Names: | MCT4RGI MCT4RQT MCT4RQT-ND |
| Turn On / Turn Off Time (Typ): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.3V |
| Output Type: | Transistor |
| Current Transfer Ratio (Min): | 15% @ 10mA |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 40mA |
| Rise / Fall Time (Typ): | - |
Introduce
We can supply MCT4R , send us a request quote to request MCT4R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MCT4R.The price and lead time for MCT4R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MCT4R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





