Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBZ101A01C08A02 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MBZ101A01C08A02 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MBZ101A01C08A02
| Part No | MBZ101A01C08A02 |
|---|---|
| Manufacturer | APEM Inc. |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Through Hole |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 10,000,000 Cycles |
| Operating Position: | 0.697" (17.7mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Lever, Simulated Roller |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Overtravel: | 0.118" (3.0mm) |
| Pretravel: | 0.394" (10.0mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | MBZ |
| Release Force: | - |
| Operating Force: | 51gf |
| Differential Travel: | 0.070" (1.8mm) |
| Ingress Protection: | - |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 10A (AC) |
| Circuit: | SPDT |
Introduce
We can supply MBZ101A01C08A02 , send us a request quote to request MBZ101A01C08A02 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBZ101A01C08A02.The price and lead time for MBZ101A01C08A02 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MBZ101A01C08A02.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





