Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBR0580S1-7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MBR0580S1-7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MBR0580S1-7
| Part No | MBR0580S1-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | DIODE SCHOTTKY 80V 500MA SOD123 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SOD-123 |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SOD-123 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 80V 500mA Surface Mount SOD-123 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 800mV @ 500mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 80V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 15pF @ 5V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 80V |
| Other Names: | MBR0580S1-7DITR |
| Current - Average Rectified (Io): | 500mA |
Introduce
We can supply MBR0580S1-7 , send us a request quote to request MBR0580S1-7 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBR0580S1-7.The price and lead time for MBR0580S1-7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MBR0580S1-7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





