Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MANC3410 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MANC3410 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MANC3410
| Part No | MANC3410 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | LED 7-SEG COMP CA GREEN .3" |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Power Dissipation (Max): | 70mW |
|---|---|
| Package / Case: | 10-DIP (0.200", 5.08mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Millicandela Rating: | 6.8mcd |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Green 7-Segment 1 Character Common Anode 2.1V 20mA 0.500" H x 0.300" W x 0.240" D (12.70mm x 7.62mm x 6.10mm) 10-DIP (0.200", 5.08mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Number of Characters: | 1 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.500" H x 0.300" W x 0.240" D (12.70mm x 7.62mm x 6.10mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.30" (7.62mm) |
| Color: | Green |
| Series: | - |
| Wavelength - Peak: | 568nm |
| Display Type: | 7-Segment |
| Current - Test: | 20mA |
| Common Pin: | Common Anode |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V |
Introduce
We can supply MANC3410 , send us a request quote to request MANC3410 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MANC3410.The price and lead time for MANC3410 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MANC3410.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





