Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAN5940-7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAN5940-7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAN5940-7
| Part No | MAN5940-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight Electronics |
| Description | 7SEG DISPLAY 3DIGIT RED 0.25" CC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Power Dissipation (Max): | 72mW |
|---|---|
| Package / Case: | 12-DIP |
| Packaging: | Bulk |
| Millicandela Rating: | 1mcd |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Character LED Display Module Red 7-Segment 3 Character Common Cathode 2.2V 2mA 0.661" H x 0.410" W x 0.300" D (16.80mm x 10.40mm x 7.62mm) 12-DIP |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Number of Characters: | 3 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.661" H x 0.410" W x 0.300" D (16.80mm x 10.40mm x 7.62mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.25" (6.35mm) |
| Color: | Red |
| Series: | - |
| Wavelength - Peak: | 630nm |
| Display Type: | 7-Segment |
| Current - Test: | 2mA |
| Common Pin: | Common Cathode |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.2V |
Introduce
We can supply MAN5940-7 , send us a request quote to request MAN5940-7 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAN5940-7.The price and lead time for MAN5940-7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAN5940-7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





