Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M38588GCFP#U0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy M38588GCFP#U0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
M38588GCFP#U0
| Part No | M38588GCFP#U0 |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics America |
| Description | IC MCU 8BIT 48KB QZROM 42SSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 9x8b |
|---|---|
| RAM Size: | 1.5K x 8 |
| Package / Case: | 42-SOP (0.330", 8.40mm Width) |
| Program Memory Type: | QzROM |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 42-SSOP |
| EEPROM Size: | - |
| Core Size: | 8-Bit |
| Number of I/O: | 34 |
| Speed: | 12.5MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 12.5MHz 48KB (48K x 8) QzROM 42-SSOP |
| Connectivity: | SIO, UART/USART |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Core Processor: | 740 |
| Program Memory Size: | 48KB (48K x 8) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | 740/38000 |
| Oscillator Type: | Internal |
| Base Part Number: | M38588 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Peripherals: | PWM, WDT |
Introduce
We can supply M38588GCFP#U0 , send us a request quote to request M38588GCFP#U0 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number M38588GCFP#U0.The price and lead time for M38588GCFP#U0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part M38588GCFP#U0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







