Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy M29F040B70K6 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy M29F040B70K6 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
M29F040B70K6
| Part No | M29F040B70K6 |
|---|---|
| Manufacturer | Micron Technology |
| Description | IC FLASH 4M PARALLEL 32PLCC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 32-LCC (J-Lead) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Access Time: | 70ns |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 32-PLCC (11.35x13.89) |
| Memory Type: | Non-Volatile |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | FLASH - NOR Memory IC 4Mb (512K x 8) Parallel 70ns 32-PLCC (11.35x13.89) |
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Memory Size: | 4Mb (512K x 8) |
| Memory Interface: | Parallel |
| Write Cycle Time - Word, Page: | 70ns |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | M29F040 |
| Memory Format: | FLASH |
| Technology: | FLASH - NOR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
Introduce
We can supply M29F040B70K6 , send us a request quote to request M29F040B70K6 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number M29F040B70K6.The price and lead time for M29F040B70K6 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part M29F040B70K6.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






