Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LW551A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LW551A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LW551A
| Part No | LW551A |
|---|---|
| Manufacturer | Seoul Semiconductor |
| Description | LED WHITE ROUND 5MM T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | - |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lens Transparency: | - |
| Supplier Device Package: | - |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 2200mcd |
| Wavelength - Dominant: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | White LED Indication - Discrete 3.2V Radial |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | - |
| Color: | White |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 5.00mm |
| Height (Max): | 9.90mm |
| Wavelength - Peak: | - |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.2V |
| Viewing Angle: | 52° |
Introduce
We can supply LW551A , send us a request quote to request LW551A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LW551A.The price and lead time for LW551A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LW551A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





