Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LVRL200 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LVRL200 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LVRL200
| Part No | LVRL200 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 120V 2A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Radial, Disc |
|---|---|
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 120V (135V Int) 2A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Time to Trip: | 36s |
| Height - Seated (Max): | 1.252" (31.80mm) |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 4.2A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 2A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.400" (10.15mm) |
| Current - Max: | 20A |
| Size / Dimension: | 0.925" L x 0.161" W (23.50mm x 4.10mm) |
| Series: | PolySwitch®, LVRL |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 210 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Other Names: | A38772-000 LVRL200S LVRL200S-ND |
| Voltage - Max: | 120V (135V Int) |
| Approvals: | CSA, TUV, UL |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 80 mOhms |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply LVRL200 , send us a request quote to request LVRL200 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LVRL200.The price and lead time for LVRL200 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LVRL200.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





