Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LVR100S-240 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LVR100S-240 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LVR100S-240
| Part No | LVR100S-240 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 240V 1A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Time to Trip: | 21s |
| Height - Seated (Max): | 0.961" (24.40mm) |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.400" (10.15mm) |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 218 mOhms |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 240V (265V Int) 1A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 2A |
| Current - Max: | 10A |
| Size / Dimension: | 0.736" Dia x 0.201" T (18.70mm x 5.10mm) |
| Series: | PolySwitch®, LVR |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 580 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Other Names: | RF3175-000 |
| Voltage - Max: | 240V (265V Int) |
| Approvals: | CQC, CSA, TUV, UL |
Introduce
We can supply LVR100S-240 , send us a request quote to request LVR100S-240 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LVR100S-240.The price and lead time for LVR100S-240 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LVR100S-240.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





