Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LTP100SF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LTP100SF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LTP100SF
| Part No | LTP100SF |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 24V 1A STRAP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Strap |
|---|---|
| Thickness (Max): | 0.039" (1.00mm) |
| Mounting Type: | User Defined |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 1A Ih User Defined Strap |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Time to Trip: | 7s |
| Height - Seated (Max): | - |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 2.5A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Current - Max: | 100A |
| Size / Dimension: | 0.866" L x 0.199" W (22.00mm x 5.05mm) |
| Series: | PolySwitch®, LTP |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 260 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Other Names: | D92179-000 |
| Voltage - Max: | 24V |
| Approvals: | CSA, TUV, UL |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 70 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply LTP100SF , send us a request quote to request LTP100SF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTP100SF.The price and lead time for LTP100SF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LTP100SF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






