Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LSXJ3E-7A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LSXJ3E-7A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LSXJ3E-7A
| Part No | LSXJ3E-7A |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SWITCH SNAP ACT SPDT 50MA 250V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Operating Position: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Spring, Rod |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Overtravel: | - |
| Pretravel: | 1.000" (25.4mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | LSX |
| Release Force: | - |
| Operating Force: | 283gf |
| Voltage Rating - DC: | 60V |
| Differential Travel: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Features: | Wobble, Plastic |
| Operating Temperature: | -12°C ~ 93°C |
| Current Rating: | 50mA (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT (DB/DM) |
Introduce
We can supply LSXJ3E-7A , send us a request quote to request LSXJ3E-7A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LSXJ3E-7A.The price and lead time for LSXJ3E-7A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LSXJ3E-7A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





