Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LSU11-120001A9 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LSU11-120001A9 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LSU11-120001A9
| Part No | LSU11-120001A9 |
|---|---|
| Manufacturer | E-Switch |
| Description | SWITCH SLIDE SPDT 11A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Panel Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 100,000 Cycles |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Slide Switch SPDT Panel Mount |
| Actuator Type: | Standard |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Actuator Length: | 9.00mm |
| Series: | LSU, LAMB |
| Operating Force: | - |
| Actuator Material: | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Features: | - |
| Switch Travel: | 4.00mm |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 105°C |
| Contact Material: | Silver (Ag) |
| Current Rating: | 11A (AC) |
| Contact Finish: | - |
| Circuit: | SPDT |
Introduce
We can supply LSU11-120001A9 , send us a request quote to request LSU11-120001A9 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LSU11-120001A9.The price and lead time for LSU11-120001A9 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LSU11-120001A9.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






