Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LSK1E-8C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LSK1E-8C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LSK1E-8C
| Part No | LSK1E-8C |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SWITCH SNAP ACT SPDT 50MA 250V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Operating Position: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Spring, Coil |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Plug In |
| Overtravel: | - |
| Pretravel: | 2.000" (50.8mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | HDLS |
| Release Force: | - |
| Operating Force: | 198gf |
| Voltage Rating - DC: | 60V |
| Differential Travel: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -12°C ~ 93°C |
| Current Rating: | 50mA (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT (DB/DM) |
Introduce
We can supply LSK1E-8C , send us a request quote to request LSK1E-8C pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LSK1E-8C.The price and lead time for LSK1E-8C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LSK1E-8C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





