Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LSA3KC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LSA3KC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LSA3KC
| Part No | LSA3KC |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Operating Position: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Side Rotary - No Lever |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Cable Leads |
| Overtravel: | 60° |
| Pretravel: | 15° |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | HDLS |
| Release Force: | - |
| Operating Force: | 46gfm |
| Voltage Rating - DC: | 115V |
| Differential Travel: | 5° |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Voltage Rating - AC: | 120V |
| Features: | Cable Length 6' |
| Operating Temperature: | -12°C ~ 60°C |
| Current Rating: | 10A (AC), 800mA (DC) |
| Circuit: | SPDT (DB/DM) |
Introduce
We can supply LSA3KC , send us a request quote to request LSA3KC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LSA3KC.The price and lead time for LSA3KC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LSA3KC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





