Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LS2YDB4K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LS2YDB4K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LS2YDB4K
| Part No | LS2YDB4K |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Pretravel: | 15° |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 46gfm |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Stainless Steel |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 121°C |
| Current Rating: | 10A (AC), 800mA (DC) |
| Circuit: | SPDT (DB/DM) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | - |
| Actuator Type: | Roller Plunger |
| Overtravel: | 60° |
| Series: | HDLS |
| Release Force: | - |
| Voltage Rating - DC: | 120V |
| Differential Travel: | 5° |
| Voltage Rating - AC: | 120V |
Introduce
We can supply LS2YDB4K , send us a request quote to request LS2YDB4K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LS2YDB4K.The price and lead time for LS2YDB4K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LS2YDB4K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





