Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LRNR31N01 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LRNR31N01 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LRNR31N01
| Part No | LRNR31N01 |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | LNR FLOAT SWITCH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 100V |
|---|---|
| Mounting Type: | Panel Mount, M16x2 Thread |
| Material - Housing & Prism: | Nylon |
| Switch Actuation Level: | - |
| Minimum Liquid Specific Gravity: | 0.65 |
| Current: | 1A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Liquid Level Sensor Switch SPST-NC/NO Output Panel Mount, M16x2 Thread |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | LRN |
| Type: | Liquid |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 130°C |
| Output Type: | Switch |
| Output Configuration: | SPST-NC/NO |
Introduce
We can supply LRNR31N01 , send us a request quote to request LRNR31N01 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LRNR31N01.The price and lead time for LRNR31N01 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LRNR31N01.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





