Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LQA03TC600 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LQA03TC600 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LQA03TC600
| Part No | LQA03TC600 |
|---|---|
| Manufacturer | Power Integrations |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 3A TO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-2 |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220AC |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 3A Through Hole TO-220AC |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 3.1V @ 3A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 20µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 150°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | Qspeed™ |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Other Names: | 596-1358-5 |
| Current - Average Rectified (Io): | 3A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 13ns |
Introduce
We can supply LQA03TC600 , send us a request quote to request LQA03TC600 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LQA03TC600.The price and lead time for LQA03TC600 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LQA03TC600.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





