Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LPC51U68JBD64QL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LPC51U68JBD64QL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LPC51U68JBD64QL
| Part No | LPC51U68JBD64QL |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | 32-BIT ARM CORTEX-M0+ |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 12x12b |
|---|---|
| RAM Size: | 96K x 8 |
| Package / Case: | 64-LQFP |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Packaging: | Tray |
| Supplier Device Package: | 64-LQFP (10x10) |
| EEPROM Size: | - |
| Core Size: | 32-Bit |
| Number of I/O: | 48 |
| Speed: | 100MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | ARM® Cortex®-M0+ LPC51U Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) |
| Connectivity: | Flexcomm, I²C, SPI, UART/USART, USB |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.62 V ~ 3.6 V |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M0+ |
| Program Memory Size: | 256KB (256K x 8) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | LPC51U |
| Oscillator Type: | Internal |
| Other Names: | 568-13909 935361248151 LPC51U68JBD64QL-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT |
Introduce
We can supply LPC51U68JBD64QL , send us a request quote to request LPC51U68JBD64QL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LPC51U68JBD64QL.The price and lead time for LPC51U68JBD64QL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LPC51U68JBD64QL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






