Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP2W-L8-Z with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LP2W-L8-Z with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LP2W-L8-Z
| Part No | LP2W-L8-Z |
|---|---|
| Manufacturer | Copal Electronics |
| Description | PILOT LIGHT 12X15.6MM YELLOW LED |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Green |
|---|---|
| Lens Transparency: | Clear |
| Millicandela Rating: | - |
| Current: | 25mA |
| Voltage: | 2.1V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LED Panel Indicator Green Clear 2.1V 25mA Rectangle with Flat Top, 15.60mm x 12.00mm |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Ratings: | Vf (Typ), If (Max) |
| Termination Style: | - |
| Panel Cutout Dimensions: | 0.76" x 0.64" (19.20mm x 16.20mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 15.60mm x 12.00mm |
| Lamp Color: | Green |
| Type: | LED |
| Ingress Protection: | - |
| Wavelength - Peak: | - |
| Panel Cutout Shape: | Rectangular |
| Features: | - |
| Viewing Angle: | - |
Introduce
We can supply LP2W-L8-Z , send us a request quote to request LP2W-L8-Z pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LP2W-L8-Z.The price and lead time for LP2W-L8-Z depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LP2W-L8-Z.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





