Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP02C21T203DQ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LP02C21T203DQ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LP02C21T203DQ
| Part No | LP02C21T203DQ |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | - |
| Actuator Material: | Acetal, Glass Filled |
| Features: | On-Off Marking on Housing |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 65°C |
| Contact Material: | Copper |
| Current Rating: | 6A (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Panel Mount, Snap-In |
| Packaging: | Tray |
| Detailed Description: | Slide Switch SPDT Panel Mount, Snap-In |
| Actuator Type: | Snap on Cap |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | 9.55mm |
| Series: | LP |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Other Names: | *LP02C21T203DQ CKC5015 |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Switch Travel: | - |
| Contact Finish: | Silver |
Introduce
We can supply LP02C21T203DQ , send us a request quote to request LP02C21T203DQ pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LP02C21T203DQ.The price and lead time for LP02C21T203DQ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LP02C21T203DQ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






