Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LO 3366-R1T2-24 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LO 3366-R1T2-24 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LO 3366-R1T2-24
| Part No | LO 3366-R1T2-24 |
|---|---|
| Manufacturer | OSRAM Opto Semiconductors, Inc. |
| Description | LED ORANGE DIFFUSED T-1 T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Orange |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Supplier Device Package: | T-1 |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 281mcd |
| Wavelength - Dominant: | 606nm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Orange 606nm LED Indication - Discrete 2V Radial |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | - |
| Color: | Orange |
| Series: | Radial |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3mm (T-1), 2.80mm |
| Height (Max): | 6.10mm |
| Other Names: | LO 3366-R1T2-24-ND LO3366-R1T2-24 Q65110A1342 |
| Wavelength - Peak: | 610nm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
| Viewing Angle: | 70° |
Introduce
We can supply LO 3366-R1T2-24 , send us a request quote to request LO 3366-R1T2-24 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LO 3366-R1T2-24.The price and lead time for LO 3366-R1T2-24 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LO 3366-R1T2-24.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





