Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LHF15BB101K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LHF15BB101K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LHF15BB101K
| Part No | LHF15BB101K |
|---|---|
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Description | FIXED IND 100UH 2.9A 95 MOHM TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 100µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | 0.906" (23.00mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 2.9MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 95 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 2.9A |
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Radial |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 100µH Unshielded Inductor 2.9A 95 mOhm Max Radial |
| Inductance Frequency - Test: | 1kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Series: | LH, F Type |
| Q @ Freq: | 50 @ 796kHz |
| Type: | - |
| Other Names: | LH LH F 15BB101K |
Introduce
We can supply LHF15BB101K , send us a request quote to request LHF15BB101K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LHF15BB101K.The price and lead time for LHF15BB101K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LHF15BB101K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





